Grafika wektorowa czy rastrowa?

Published by apla on

Plik graficzny w profesjonalnej poligrafii.

Bardzo często, na etapie realizacji zamówienia artykułów ze zdobieniem, pojawia się kwestia formy, typu i jakości grafiki dostarczonej przez klienta. W większości przypadków kupujący nie są biegli w tematyce grafiki komputerowej, a najczęściej nie posiadają nawet wiedzy podstawowej w tym zakresie. Uważają, że wystarczy dostarczyć wykonawcy obojętne jakiej jakości plik w typie popularnym w internecie jak np: jpg czy gif. Zdarzają się nawet zleceniodawcy przysyłający pliki worda lub prezentacje power pointa.
W rzeczywistości jakość plików w zastosowaniach poligraficznych ma olbrzymie znaczenie i wpływa w znacznym stopniu na efekt końcowy pracy.

Prawidłowo przygotowana grafika.

Bardzo trudno wytłumaczyć różnice pomiędzy poprawnie przystosowanym plikiem graficznym, a plikiem nie nadającym się do dalszej edycji lub obróbki osobie dla której jest to obszar zupełnie obcy.
Dlatego nasza firma stosuje dwa rozwiązania:

1. Zakładamy, że klient posiada niezbędną wiedzę lub dysponuje osobą będącą w stanie wykonać prawidłowo przygotowany plik, edytowalny, umożliwiający dalsze prace niezbędne przy etapie produkcyjnym. Taka opcja znacznie skraca czas realizacji zamówienia i nie generuje dodatkowych kosztów po stronie klienta.
Plik ten powinien być dostosowany do poniższych wymogów.

Typ wektorowy:

 • Format pliku cdr (Corel Draw) lub pdf, eps, ai (Adobe Ilustrator).
 • Czcionki zamienione na krzywe.
 • Brak zaimportowanych lub osadzonych skanów lub elementów bitmapowych.
 • Wyłączone nadrukowania wypełnienia i konturu.
 • Kontury zamienione w obiekty.
 • Najcieńsza linia – 0,4 mm.

Typ rastrowy: (dotyczy tylko nadruku na niektórych produktach w opcji full kolor lub odcieniu szarości)

 • Format pliku psd, tiff, bmp, jpg (bez kompresji)
 • Wielkość projektu w skali 1:1.
 • Rozdzielczość min. 300 dpi.
 • Tryb kolorów RGB (skala szarości w przypadku nadruków w odcieniu szarości).
 • Najcieńsza linia – 0,4 mm.

2. Zleceniodawca nie posiada odpowiedniego, prawidłowego pliku i zleca dodatkową obróbkę graficzną. Usługa ta zostanie wykonana odpłatnie przez grafika naszej firmy. Wiąże się to z dodatkowym kosztem opracowania graficznego, a także może nieco przesunąć w czasie termin wykonania zlecenia.

Grafika wektorowa

Do większości zastosowań poligraficznych i metod profesjonalnego znakowania wymagana jest grafika typu wektorowego. Dlaczego?
Największą zaletą grafiki wektorowej jest nieograniczona możliwość edycji i co najważniejsze skalowania obiektów wektorowych bez nawet najmniejszej utraty jakości.
Obraz w grafice wektorowej może być wyświetlony w maksymalnie dostępnej dla ekranu czy wydruku rozdzielczości. Można np logotyp wektorowy służący do wykonania nadruku na długopisie powiększyć 100-krotnie i zastosować do produkcji reklamy wielkoformatowej lub w wersji 30-krotnego powiększenia umieścić na koszulce reklamowej, jednocześnie zachowując najwyższą jakość druku.
Drugim kluczowym atutem grafiki wektorowej jest idealna ostrość krawędzi składających się z tzw „krzywych”.
W powiększeniu grafiki wektorowej zaobserwujemy idealną gładkość i ostrość krawędzi.

grafika wektorowa - rastrowa

Achromatyzm to kolejna zaleta pracy na wektorach. W prosty sposób można projekt przekształcić do wersji czarno-białej nie zawierającej przejść tonalnych. Czyli na grafice występuje tylko kolor czarny w 100% zaczernieniu. Umożliwia to zastosowania w profesjonalnej poligrafii do wykonywania chemicznego klisz, matryc czy stempli wykorzystywanych w sitodruku, tampondruku, druku offsetowym i wielu innych.
Ze ścieżek wytyczonych przez linie krawędzi korzystają także plotery drukujące i tnące, lasery grawerujące lub wykonywane są wykrojniki.

Logo APLA

Logo wyżej – monochromatyczne (w odcieniach szarości). Logo niżej – achromatyczne (czarno -białe)

Bardzo istotną kwestią jest fakt, że posiadając grafikę w formie wektorowej zawsze w bardzo prosty sposób można zamienić ją na grafikę rastrową nie tracąc kontroli nad jej jakością, natomiast operacja odwrotna (tzw. wektoryzacja lub trasowanie) wymaga żmudnej wielogodzinnej, ręcznej pracy wykwalifikowanego grafika.
Istnieją w prawdzie programy do automatycznej wektoryzacji, ale efekt ich pracy, nawet przy najprymitywniejszych projektach, jest niezadowalający i wymaga ręcznych poprawek.
Do niedawna znaczenie miała niska waga pliku wektorowego ułatwiająca przesyłanie przez internet oraz umożliwiająca obróbkę na słabszych sprzętowo komputerach. Przy dzisiejszych standardach łączy i sprzętu nie ma to większego znaczenia.
Minusem grafiki opartej na krzywych są niewątpliwie dość ograniczone możliwości w zakresie kreacji zaawansowanych graficznie, fotorealistycznych projektów. Dość prymitywne narzędzia służą raczej do tworzenia bądź obróbki prostych obiektów.
W „krzywych” projektuje się najczęściej logotypy, herby, godła, znaki, ikony, cliparty, wizytówki, nadruki lub rysunki techniczne, mapy, plany, szkice a nawet komiksy. Czyli wszystko co wymaga precyzji i wysokiej czytelności.
Wiele programów obsługujących pracę na wektorach posiada wewnętrzne formaty zapisu, brak jest jednak powszechnych standardów wymiany między aplikacjami. Teoretycznie najbardziej uniwersalnymi formatami są EPS i PDF, natomiast do najpopularniejszych, ale niestety rzadko kompatybilnych ze sobą należą: CDR i AI.

Grafika rastrowa

Grafika rastrowa składa się z siatki pikseli odpowiednio kolorowanych. Piksele są kwadratowe więc krzywa utworzona z pikseli nie może być idealna tylko ząbkowana, a złudzenie gładkości uzyskuje się poprzez zastosowanie w niektórych pikselach innego koloru wypełnienia. Jest to więc oszukanie ludzkiego oka możliwe przy zastosowaniu odpowiednio wysokiej rozdzielczości.
Zdjęcie z aparatu cyfrowego jest przykładem najpopularniejszego dzisiaj stosowania grafiki rastrowej.
W powiększeniu grafiki rastrowej zobaczymy „piłokształt”, uniemożliwiający poprawne zastosowanie w profesjonalnej poligrafii. Grafika rastrowa różni się od wektorowej tym, że grafika wektorowa pokazuje obraz używając obiektów geometrycznych, takich jak krzywe czy wielokąty.
Dużym minusem grafiki rastrowej jest wielkość obrazka, która nie może zostać zwiększona bez zmniejszenia jego ostrości. Jest to przeciwne grafice wektorowej, którą łatwo można skalować, dostosowując jej wielkość do urządzenia, na którym jest wyświetlany obraz. Grafika rastrowa jest bardziej użyteczna od wektorowej przy zapisywaniu zdjęć i realistycznych obrazów.
Plusem grafiki rastrowej jest wiele uniwersalnych formatów plików takich jak: jpg, gif, tif, png, bmp. Bez żadnych problemów można je importować praktycznie do każdego edytora graficznego.

grafika rastrowa

źródło: wikipedia.org